!!! Nikdo není tak slabý, aby nemohl pomáhat druhým !!!

LÉTO – čas (ne)naplněných přání...?

11. března 2009 v 12:22 | Pavel Pabián |  Články
Přemýšlel jsem proč je s příchodem léta cítit ve vzduchu tolik očekávání, proč i ti kteří v průběhu roku působí spíše apatickým dojmem, najednou jakoby ožili a vyhlížejí, ano snad i očekávají něco "velkého", nějakou změnu, průlom, naplnění přání a snů. Jaro je časem probouzení naděje, je vskutku obdobím "vzkříšení" něčeho, co už jsme považovali za mrtvé a ztracené, ale s vrcholícím jarem se tato naděje mění v nedočkavé vyhlížení, že teď, právě tohle léto se NĚCO jistě stane!
Kde se v nás bere to vzrušující očekávání z toho co přijde? Co je důvodem, že naše sny a touhy jsou znovu oprášené, čerstvé a jejich naplnění je, zdá se na dosah? Myslím, že něco je v nás prostě zakódované a má to kořeny v daném řádu přírody. Léto je prostě spojené s vědomím a očekáváním sklizně. Už od června začínají dozrávat třešně a jahody a téměř každý týden přibývá různých plodin které se dají prostě sklízet. Ještě na konci léta v září tu máme švestky a třeba houby, stačí se jen natáhnout a brát. V zeměpisných šířkách kde plodiny dozrávají téměř celý rok nemůže vzniknout tento pocit očekávání, který graduje ve 2-3 letních měsících a proto tam život plyne jaksi rovnoměrně, v poklidu a bez velkých výkyvů. Očekávání sklizně (tedy jakési hojnosti), které se váže na léto má v sobě ovšem skryto jedno velké nebezpečí a to, jak v oblasti reálně zemědělské, tak v oblasti našich tužeb a přání. Jaké? Když sklizeň z jakéhokoliv důvodu nepřijde - je to katastrofa! V zemědělství můžeme jen těžko oddělit očekávání sklizně od letních měsíců a jelikož nejsme schopni zabránit případným povodním či suchu, někdy katastrofa prostě přijde. Máme-li však přehnaná očekávání v oblasti našich tužeb a ještě je vážeme na nějaké časové období (postoj - teď nebo nikdy!), můžeme být velmi zklamáni a někdy navíc zbytečně.
Jsem křesťanem už téměř 15let a jestli jsem se za tu dobu něco aspoň trochu naučil, pak je to - nežít podle okolností. Okolnosti, ať dobré nebo špatné, příjemné či nepříjemné, sice mohou ovlivnit mou momentální náladu, mé pocity, ale nemají už tu moc zasáhnout mé nejvnitřnější srdce, mé hluboké touhy, můj vnitřní pokoj a neotřesitelnou jistotu o smyslu, směřování a cíli života, jenž mi byl dán.
Vždycky se velmi těším na jaro a léto, protože zimu nemám příliš rád, ale nedovolím svým touhám a snům vázat se na nějaké roční období. Vychovávám své pocity, aby nebrali potěšení jen z teplých slunečních paprsků v čase dovolených, zelených stromů, zpívajících ptáků a kvetoucích strání, protože to vše je úžasné, nádherné, ale jen stvoření! Raduji se ze stvoření, ale své nasycení a naplnění tužeb a snů chci hledat přímo u zdroje, tedy u Stvořitele! Poznal jsem, že Bůh má plán pro život každého člověka na zemi a ten plán je naprosto dokonalý, je mnohem, mnohem lepší než si dovedeme představit, ale mnohdy se při nás nenaplní, protože my máme své vlastní plány a prostě jim dáme přednost. Mám velkou touhu, chtěl bych, každý den, ať v lednu nebo červenci chodit v Božím plánu pro můj život a to stejné přeji i vám.
Obracím se touto úvahou především na vás mladé lidi, kteří máte před sebou prázdniny nebo dovolené a možná máte dojem, že toto léto je to nejdůležitější ve vašem životě. Je sice pravděpodobné, že příští rok budete mít stejný pocit, jelikož nejdůležitější je vždy to co je teď (fotky z loňska jsou dobré, ale...), a příští rok je až příští..... Ono totiž tohle léto může být opravdu přelomové, zvláštní a snad i nejdůležitější a to v dobrém i zlém. Každý den děláme rozhodnutí která ovlivňují naši budoucnost a nezřídka jsou to rozhodnutí zásadní a nevratná. I o těchto prázdninách můžeš přecenit své síly a schopnosti např. ve sportu, cestování a zaplatit za to životem či zdravím.
Můžeš někomu dát svoje panenství (to jde jenom jednou) a zažít zklamání z rozchodu. Můžeš mít nechráněný sex, způsobit otěhotnění nebo otěhotnět, nakazit se pohlaví chorobou či AIDS. Můžeš někomu svou neopatrností ublížit na zdraví a nebo svou neomaleností ublížit na duši. Můžeš poprvé zkusit "trávu", pervitin nebo heroin...... Můžeš cokoli, máš svobodu se rozhodnout a nabídka je široká, ale jediná chyba může změnit celý tvůj život. Některým z vás se letošní touhy a sny naplní,
některým se možná navždy sesypou. Třeba někteří z vás toto léto uslyší evangelium - dobrou zprávu o Ježíši Kristu, který zemřel za viny všech lidí, byl pohřben, třetího dne vstal z mrtvých a žije! Možná někdo uvěří této zprávě, učiní Ježíše Pánem svého života a tak poprvé vstoupí do plánu, který pro něj Bůh připravil. Takovým rozhodnutím by se toto léto stalo skutečně nejdůležitějším v životě. Buď prosím opatrný(á), rozhoduj se uvážlivě a nezapomeň - máš velkou cenu! Přeji to nejkrásnější léto a hojnou sklizeň! Váš Pavel Pabián, Krupka
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama